Ahány ház, annyi szokás. Az alma jótékony vagy éppen káros hatásairól mindenki mást gondol. Igazak, vagy sem az egyes tévhitek?
Dr. Bariska Zsolttal, a Vitaplus Kft. termékfejlesztési tanácsadójával körbejártuk az almák körül keringő „rejtélyes” kérdéseket.
Minden napra egy alma, az orvost távol tartja. Valóban igaz a mondás?
Az alma vitaminokban az egyik leggazdagabb gyümölcs. Ha ebből a szempontból vizsgáljuk és a
betegségek megelőzését tartjuk szem előtt, akkor van igazság ebben a mondásban. Mindenképpen hozzájárul immunrendszerünk megfelelő működéséhez, valamint a gyomor és a belek egészségéhez. A népi hagyomány szerint a felső légúti betegségek gyorsabb gyógyulásában is segít.
Emellett erős antioxidáns hatású és jótékonyan hat a fogakra. Ugyanis az almában lévő gyümölcssavak elpusztítják a fogínyt megtámadó baktériumokat. Tehát almával még a fogorvoson is spórolhatunk.
Sokan gondolják, hogy az alma gyomorsavat termel, de éppen ellenkezőleg. Az alma bázikus és gyomorsav megkötő tulajdonsággal rendelkezik. Lassan és jól megrágva kell enni az érett almát, ez a helyes módja a fogyasztásnak.
Azoknak, akik gyomorproblémákkal küszködnek, kifejezetten ajánlott a fogyasztása. Különösen a szárított almahéj alkalmas a panaszok enyhítésére.
Milyen vitaminokat tartalmaz az alma?
Az almában több, mint 30 -féle vitamin és nyomelem van. A vitaminok között megtalálhatók az A, B1, B2, B6, niacin és folsav. Az ásványi anyagok közül a kálium, foszfor, magnézium, vas, kálcium emelendő ki. Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy akárcsak a többi gyümölcs esetében, az almában sem a vitaminok, ásványi anyagok mennyisége a döntő, hanem azok speciális keveréke, kombinációja, amelyet a természet az alma formájában ad nekünk.
Azt viszont jó tudni, hogy az almában lévő vitaminok 70%-a a héjában vagy közvetlenül a héj alatt található. Ezért nem szabad az almát meghámozni ill. azt kidobni, ha már meghámoztuk. Az alma típusától függően a héj önmagában 5-35mg C-vitamint tartalmazhat. A héja gazdag még vasban, magnéziumban, telítetlen zsírsavakban.
Viszont ezek lemosással és alapos dörzsöléssel eltávolíthatók. Vizsgálatok szerint a vegyszermaradványok messze a határértékek alatt vannak még a rendszeresen permetezett almák esetében is.
Akkor is sok vitamin van az almában, ha már nem friss?
Jó minőségét az érettség és telt íze adja. A vitamintartama addig marad benne, amíg az alma ép és ehető formában van. Idővel természetesen csökken a vitamintartalom, de ez nem befolyásolja lényegesen a gyümölcs jótékony hatásait. Arra viszont figyeljünk oda, hogy csak olyan almát vegyünk, amin még rajta van a csumája.
Nagyon fontos, hogy ne tároljuk zöldséggel együtt, mert az felgyorsítja az alma romlását. Sütés és főzés közben a vitaminok egy részre lebomlik. Elsősorban a vízben oldódó vitaminok a kevésbé ellenállóak, a C vitamin például 65-70 fok felett teljesen lebomlik. Az ásványi anyagok viszont ellenállóbbak.
Alma és alma között csupán a vitamin és ásványi anyag tartalomban van különbség. Az egészségre gyakorolt hatásban azonban nincsen. Egyébként világszerte 20.000 almafajtát tartanak nyilván, ebből csak Európában 1.000 fajt termelnek, amelyből 40 félével találkozhatunk a hazai üzletekben.
Napi két alma valóban csökkenti a koleszterin szintet?
Az, hogy napi két alma csökkenti a koleszterinszintet, egyelőre még nem bizonyított, de minden szervezetre másképpen hat. Az azonban biztos, hogy a benne lévő pektinnek koleszterincsökkentő hatása van. Az, hogy milyen mértékben csökkenti ezt a szintet, az egyéntől függ. Vannak erre irányuló klinikai tanulmányok is, de azok mind az alma kivonatainak hatását mérik. Nehéz lenne tehát megmondani, hogy a koleszterin szint csökkentéséhez mekkora mennyiségű alma elfogyasztására lenne szükség, de mindenféleképpen jótékonyan hat ránk.
Forrás: derecskealma.hu