Az ecet a legáltalánosabb, és a legtöbb mindenre alkalmas természetes tisztítószer. Higított ecetes vízzel akár a konyhában, akár a lakás bármely részén könnyedén fertőtleníteni tudod a használati tárgyakat, ajtókilincset, asztalokat.
A fertőtlenítő hatása mellett remekül elveszi a kellemetlen szagokat a hűtőben, a lefolyókban, de akár a hagymaszagot is eltünteti a kezünkről. Sőt, ha a mikróban ecetes-vizet forralsz, nem csak a szagtalanítani tudod a gőzzel, hanem a mikrohullámú sütő falára tapadt zsíros szennyeződést is könnyen le tudod mosni.
13 dolog, amit ecettel takaríthatsz:
- Mosásnál az utolsó öblítővízbe keverve lágyítja a mosott ruhát és élénkíti a színeit. Az öblítőtartályba öntsünk 1:3 arányban kevert 20%-os ecet és víz keverékét. A háztartásokban alkalmazott, hígított ecet a környezetre nem ártalmas.
- A régi kötött ruha újra puha és rugalmas lesz, ha ecetes vízben öblítjük ki. Az öblítő rekeszébe adagolva lágyítja a vizet, így a ruhák puhák lesznek, és kevésbé lesznek gyűröttek, ami a vasalást is megkönnyíti. Felpuhítja a megkeményedett törölközőket, és rögzíti a ruhák színét.
- Ecetet használhatunk az alábbi műveletekhez is: a fürdőszobában csaptelepek, mosdó, fürdőkád; a konyhában a mosogató, a csap tisztításához langyos vízbe tegyünk egy kevés ecetet, majd egy benedvesített ronggyal töröljük át ezeket.
- Festékfoltok eltávolítására is alkalmas (ablak, padló).
- A hűtőszekrény takarításához használjunk ecetet vagy szódabikarbónát, elveszik a kellemetlen szagokat és eltávolítják a foltokat. A hűtőszekrény gyakoribb takarítását fontos hangsúlyozni, mert erre elég ritkán kerítünk sort, annak ellenére, hogy ott is megtelepedhetnek a gombák, például az esetlegesen ottmaradt, romlásnak indult élelmiszerektől. A mélyhűtő takarítására is érdemes gyakrabban időt szánni. Alapos tisztításra van szükség akkor is, ha valami kiömlött vagy megpenészedett. Fontos, hogy a letisztítás után szárazra kell törölni mindent.
- Az ecet képes eltüntetni a gyümölcsfoltokat. A foltra tegyünk ecetet, majd 10 perc múlva öblítsük ki.
- Ecetes vízzel ablaküveg; ecet és só keverékével pedig kristálytárgyak, vázák tisztíthatók.
- Temetői vázák, vagy amelyben sokáig volt vágott virág szintén ezzel a keverékkel tisztíthatók, szagmentesíthetők.
- Festéskor kis tálkába helyezett ecet semlegesíti a festékszagot.
- A kávéfőzőt, vízforralót rendszeres időközönként érdemes ecetes vízzel átmosni, ez feloldja a vízkövet és a lerakódott szennyeződéseket. 2:1 arányban önts vizet és ecetet a víztartályba, aztán kapcsold be a gépet. A kávéfőzőt az ecetes átmosás után érdemes még kétszer átmosni vízzel, hogy az ecetszag eltűnjön. A vízforralóban 15 percet hagyd állni a felforrt ecetes vizet, hogy jól leoldja a szennyeződéseket, ezután a wc-be öntsd ki az ecetes vizet
- Dugulás elhárításra
- Felmosáshoz
- Égésnyom eltávolítására: A vasalótalpon lévő égésnyomok a ruhán is foltot hagynak. Mielőtt új vasaló vásárlása helyett tisztítsd meg ecettel. A nem túl régi égésfoltot ecettel átitatott ronggyal távolíthatod el a vasaló talpáról. Régebbi égésfoltnál a langyos vasalót állítsd rá ecettel átitatott konyharuhára. Hagyd rajta néhány órán át, majd töröld át nedves szivaccsal. Ha ez nem elég, akkor az ecet mellé erősítésnek adj sót. A sós masszát kend a langyos vasaló talpára és szivaccsal súrolt át a felületet. Tiszta és nedves mikroszálas törlőkendővel töröld le a sós keveréket a vasalóról, majd egy száraz ronggyal töröld fényesre a talpat.